Прегрнете ги ведрите вибрации: летни трендови во дизајнот на ентериер 2023 година

Како што температурата расте и сонцето сјае посилно, време е да ги освежите просториите за живеење и да ги внесете летните вибрации. 2023 година носи нов бран трендови во дизајнот на ентериер кои совршено ја доловуваат суштината на сезоната. Од природни елементи до живи бои, ова се врвните летни трендови во дизајнот на ентериер кои ќе ве инспирираат.

Земјени тонови и природни материјали
Во 2023 година, фокусот е на создавање на смирувачка и втемелена атмосфера со земјени тонови и природни материјали. Нијанси на беж, топла теракота, песочно кафеава и пригушена зелена боја ќе доминираат во ентериерите, предизвикувајќи чувство на смиреност и спокојство. Одлучете се за мебел и додатоци направени од лесно одржливи материјали како Орналит.

Фузија внатре-надвор
Замаглувањето на границите помеѓу внатрешните и надворешните простори е тренд кој продолжува да добива на интензитет во 2023 година. Создавањето беспрекорна транзиција од вашата дневна соба во вашиот двор или балкон го подобрува чувството на отвореност и овозможува пообемно животно искуство. Користете лизгачки стаклени врати, големи прозорци и системи за преклопување за да ги споите двата простора без напор. Дополнете ја оваа поставеност со природни елементи како што се растенија во саксии, ткаен мебел и пријатни места за седење на отворено.

Тропски принтови и ботанички акценти
Летото е синоним за бујно зеленило и егзотични пејзажи. Прифатете го овој тропски дух со вградување на ботанички отпечатоци и акценти во вашиот внатрешен дизајн. Размислете за преголеми листови од палми, шарени цветни дезени и живописни тапети. Додајте додатоци инспирирани од тропските предели, како што се перници за фрлање, килими и уметнички дела за да внесете чувство на живост и да создадете жива атмосфера во вашиот простор.

Плафоби кои оставаат впечаток
Додека ѕидовите отсекогаш биле фокусна точка на дизајнот на ентериер, 2023 година го привлекува вниманието на петтиот ѕид -плафонот. Подигнете го вашиот простор со додавање драматични и привлечни елементи на надземната површина. Размислете за текстурирани тапети, смели бои, украсни медалјони на таванот, изложени греди или дури и рачно насликани мурали. Добро дизајнираниот таван може целосно да ја трансформира просторијата и да додаде неочекуван елемент на изненадување.

Одржливи и винтиџ детали
Со зголемениот акцент на одржливоста и свесно живеење, вградувањето на одржливи и винтиџ парчиња во вашиот внатрешен дизајн е тренд што ќе напредува во 2023 година. Побарајте уникатен винтиџ мебел, штедливи додатоци и модерни предмети за декор што додаваат карактер и шарм на вашиот простор. Со пренамена и повторна употреба, вие не само што создавате уникатен и персонализиран изглед туку придонесувате и за намалување на отпадот и за поддршка на кружната економија.

Спокојство во спална соба
Создадете спокојна оаза во вашата спална соба со фокус на удобност и релаксација. Изберете нежни и смирувачки бои како бледо сина, пастелна розова и кремаста бела боја за да го поставите расположението. Вклучете природни ткаенини како лен или памук за постелнина и завеси за да го подобрите чувството на ветровитост. Не заборавајте да го обложите просторот со кафени килими и многу перници за допир на луксуз и удобност.

Занаетчиски допири
Рачно изработените и занаетчиските предмети внесуваат топлина и автентичност во секој простор. Во 2023 година, прифатете ја убавината на изработката со вградување на рачно изработени предмети, пресонализиран мебел, ткаени ѕидни завеси, извезен текстил во вашиот внатрешен дизајн. Овие уникатни парчиња додаваат личен допир и создаваат чувство на поврзаност со човечкиот елемент во свет управуван од технологија.

Летото 2023 е за прифаќање на природата, славење на одржливоста и создавање простори кои предизвикуваат чувство на смиреност и радост. Со вклучување на овие трендови во вашиот внатрешен дизајн, можете да се трансформирате.